Co warto zobaczyć na Węgrzech


Strona główna -> Węgry -> Co warto zobaczyć na Węgrzech
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Węgry są krajem rozwiniętym turystycznie nie tylko z uwagi na ciekawą historię, ale też niezwykle atrakcyjne pod względem architektonicznym miejsca, ciekawą kulturę oraz produkcję doskonałego wina. Do tego kraju przyciągają też kąpieliska termalne oraz ciekawa i smaczna kuchnia, ze słynnym gulaszem i leczo na czele. Na Węgrzech jest wiele miejsc, które warto zobaczyć, zarówno miast jak i atrakcji przyrodniczych oraz odbywających się tu imprez.


Zabytkowy zamek w miejscowości Sarvar

Budapeszt

Pierwsze kroki na Węgrzech koniecznie trzeba skierować do Budapesztu. Stolica Węgier jest niezwykłym, czystym miastem, podzielonym na dwie części leniwie płynącą rzeką Dunaj. W jej centrum znajduje się przepiękna Wyspa Małgorzaty, stanowiąca rekreacyjne centrum miasta. Sam Budapeszt jest metropolią młodą, bowiem zjednoczył się dopiero w XIX wieku, ale posiada doskonale zorganizowany system komunikacyjny, w tym lotniska, porty, węzły komunikacyjne, metro i liczne dworce kolejowe, skąd można dojechać do większości zakątków świata. Budapeszt to także oferta kulturalna i turystyczna, czyli budynek parlamentu, Zamek Królewski, niecodzienny Plac Bohaterów, Pałac Gresham, zabytkowy New-York pałac, a także Pałac Sztuki, Węgierskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Pięknych, Pałac Sztuk oraz teatry: Narodowy, Węgierska Opera Państwowa, Teatr Komedii czy Sala Koncertowa Vigado.

Hajduszoboszlo i Eger

Po Budapeszcie warto zajrzeć do Hajduszoboszlo oddalone o 19 km od Debreczyna. Znajduje się tu największy w Europie kompleks basenów leczniczych, doskonale zorganizowany Kemping z własnym basenem oraz stosunkowo nowy Aqua Park – kompleks z wieloma basenami tematycznymi, konkursami dla dorosłych i dzieci, restauracjami i muzyką grającą niemal non stop. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Eger – miasteczko znane z powodu trzech rzeczy. Pierwszą z nich są zabytki takie, jak bazylika neoklasycystyczna, barokowy kościół minorytów, XIII wieczny zamek, ratusz, serbska cerkiew czy ogrody biskupie. Drugi powód wizyty w Egerze to fakt, że tutaj rodzi się najsłynniejsze węgierskie wino „Bycza Krew” - Egri Bikavér. Trzecia atrakcja to już typowe dla węgierskiego krajobrazu kąpielisko z wodami termalnymi, w tym słynny pałac wodny z licznymi zjeżdżalniami.

Inne miasta

Po Egerze trzeba odwiedzić Siofok, czyli letnią stolicę Węgier. Kurort cechuje przyjemna, niska zabudowa, bogactwo kwiatów oraz długa na 17 kilometrów plaża. Można tu surfować, pograć w paintball, w wodną siatkówkę, skorzystać z przejażdżki gokartem czy polecieć awionetką. Jest tu też kilka ciekawych zabytków z przełomu XIX i XX wieku. Kolejne miasto, to Miszkolc. Znajdują się tutaj jedyne w Europie groty skalne z wodą termalną o temperaturze 30º C. Mają one długość 150 metrów i znane są ze swoich właściwości leczniczych już od ponad 400 lat. Na zachodzie Węgier znajduje się miasteczko Sarvar znane między innymi z pięknego zamku średniowiecznego. Można tam znaleźć muzeum, prezentujące mapy, pisma, dokumenty, bronie, dzieła sztuki, ubiory i wiele innych przedmiotów. Poza nią Sarvar oferuje również kąpieliska termalne. Pod wzgórzem wulkanicznym u brzegu rzeki Cisy leży Tokaj. Tu warto wybrać się zarówno dla zabytków, jak i dla siedmiu winiarni, znanych z produkcji słynnego węgierskiego wina. Zabytki związane są głównie z księciem Rakoczym.

Balaton

Będąc na Węgrzech nie można pominąć wizyty nad Balatonem. To największe europejskie jezioro, określane też, jako węgierskie morze. Jego zaletą jest też niewielka głębokość jak na tak duży akwen wodny, która nie przekracza średnio 3-4 metrów. Płytka woda szybko się nagrzewa, dzięki czemu jest tu zawsze przyjemnie, a warunki kąpieli są dobre już w miesiącach wiosennych. Temperatura w okresie wakacyjnym sięga tu średnio 25-30 stopni. Obręb jeziora otaczają liczne ośrodki turystyczne, które praktycznie nigdy nie zasypiają. Wiele atrakcji znajdą też miłośnicy sportów wodnych. Praktycznie wszędzie można też skosztować produkowanego na miejscu wina. Poza wspomnianym Siofok warto odwiedzić znane z ciekawej barokowej architektury Keszthely, odwiedzić w nim buddyjską świątynię, zamek i miejscowe muzeum. Balaton szczyci się też godnymi uwagi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi.

Kąpieliska i rozrywka

Zwiedzanie muzeów i węgierskich zabytków może być mało atrakcyjne dla ludzi, którzy dopiero weszli w dorosłość. Podróżowanie na Węgry może się jednak okazać bardzo atrakcyjne, ponieważ ten kraj dysponuje niezwykle bogatą oferta rozrywkową i rekreacyjną. Koniecznie trzeba odwiedzić Budapeszt, który poza niezwykłą architekturą oferuje również wiele atrakcji typu SPA oraz nocne życie oparte na clubbingu. Budapeszteńskie kluby są wszechstronne, a do najbardziej znanych zalicza się Trafo, Alcatraz i Home. Koniecznie trzeba tez odwiedzić łaźnie i kąpieliska. Najbardziej atrakcyjne, to kąpielisko w kompleksie Gellerta, największy kompleks łaźni na kontynencie - Szechenyi Furdo przy Varosliget, w którym wyznaczone są dni dla kobiet i mężczyzn, kąpielisko Rudas, Palatinus na Wyspie Małgorzaty. Zamiennie można też odwiedzać parki wodne przy kąpielisku w Hajdúszoboszló, w Zalaegerszeg, Debreczynie, Balatonfüred, Eszergomie. Największy i zarazem najlepiej wyposażony, to Ramada Resort Aquaworld Budapest. Ofertę muzyczną proponuje Siófok, znane z dyskotek i koncertów rockowych. Festiwal Muzyczny Heineken Balaton Sound odbywa się w lipcu w Zamardi, a miłośnicy trunków węgierskich powinni zajrzeć na jeden z wielu festiwali wina w Tokaju, Egerze, Badacsony czy Budapeszcie.Węgry - miasta

Budapeszt Debreczyn Holloko Miszkolc Pecz Szeged Tokaj


Węgry - co warto wiedziećWęgry - Węgry święta Węgry święta
Węgierskie święta w dużej mierze pokrywają się z polskim ...
Węgry - Wino pod Wzgórzem Zamkowym Wino pod Wzgórzem Zamkowym
W samym sercu Budapesztu, pod Wzgórzem Zamkowym, rozpościera się ogromne, ...
Węgry - Ciekawostki o Węgrzech Ciekawostki o Węgrzech
Jezioro Balaton na Węgrzech jest największym w kraju i jednym z większych ...
Węgry - Tradycje na Węgrzech Tradycje na Węgrzech
Węgierskie tradycje dzielą się na zimowe, letnie i związane z …. ...
Węgry - Kuchnia węgierska Kuchnia węgierska
Węgierska kuchnia słynie z niepowtarzalnego smaku – czosnek, cebula a przede ...
Węgry - Węgry mapa Węgry mapa
Węgry - Węgry służba zdrowia Węgry służba zdrowia
Stan węgierskiej służby zdrowia jest porównywalny ze standardami polskimi. ...
Węgry - Godziny pracy na Węgrzech Godziny pracy na Węgrzech
Urzędy (w tym większość banków) pracują od poniedziałku do czwartku w godz. ...
Węgry - Węgry bezpieczeństwo Węgry bezpieczeństwo
Węgry nie są ani mniej, ani bardziej bezpieczne niż inne państwa ...

Co warto zobaczyć na Węgrzech - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies