Węgry święta


Strona główna -> Węgry -> Węgry święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Węgierskie święta w dużej mierze pokrywają się z polskim kalendarzem świątecznym. 50 procent społeczeństwa jest wyznania rzymskokatolickiego stąd tradycja obchodów świąt kościelnych tj. Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Narodzenie. Nowy Rok jest pierwszym świętem państwowym w roku, dniem wolnym od pracy. Ważne by tego dnia, po szaleństwach sylwestrowej nocy, nie spożywać drobiu, bowiem wtedy rok nie będzie dostatni, za to należy zjeść soczewicę.


Rocznica Wiosny Ludów

Rocznica Wiosny Ludów

15 marca Węgrzy obchodzą Święto Narodowe - Rocznicę Wiosny Ludów, upamiętniającą narodziny nowoczesnego parlamentaryzmu. W ten dzień niemal w całym kraju odbywają się uroczystości, a Węgrzy przypinają do ubrania kokardki w barwach narodowych – czerwonobiało zielone.

Wielkanoc

Niedziela Wielkanocna(Húsvétvasárnap)i Poniedziałek Wielkanocny (Húsvéthétfő) są świętami ruchomymi. Na Węgrzech istnieje tradycja Lanego Poniedziałku, za pokropienie perfumami obdarowuje się pisanką. Tradycyjne wielkanocne danie to gotowana lub pieczona szynka. Warto dodać, że dla ludności wyznania protestanckiego dniem wolnym od pracy jest Wielki Piątek przed Wielkanocą.

Święta Pracy

1 maja wszyscy Węgrzy przygotowują się do Święta Pracy i do uroczystych obchodów rocznicy wstąpienia Węgier do Unii Europejskiej. Ten dzień spędza się w gronie najbliższych, albo odwiedzając różnego rodzaju kiermasze. Całkiem niedawno ustanowiono świętem państwowym Zielone Świątki, które najhuczniej są obchodzone nad Balatonem. To moment otwarcia nowego sezonu, w miejscowości Siófok ma miejsce festyn, a na wody wypływa Żegluga Balatońska.

Dzień św. Stefana

Dzień św. Stefana patrona Węgier (20 sierpnia), to uroczyście obchodzona rocznica założenia państwa węgierskiego. W całym kraju odbywają się pochody, parady i mityngi sportowe. W wielu miejscach organizowane są targi sztuki ludowej i rzemiosła, z których największy ma miejsce na zamku w Budzie. Jest to jednocześnie dzień rozpoczęcia dożynek węgierskich. Dzień św. Stefana kończy się zazwyczaj pokazem sztucznych ogni.

Dzień Republiki

Na 23 października przypada kolejne Święto Narodowe Węgier – Dzień Republiki, upamiętniający wybuch rewolucji w 1956 r., obchodzony uroczyście od 1989 r. Największe obchody koncentrują się w większych miastach, a ich charakter przypomina polskie Święto Niepodległości.

Dzień Wszystkich Świętych

1-go listopada w Dzień Wszystkich Świętych Węgrzy odwiedzają groby swoich bliskich. Wkrótce po tym nastaje czas adwentu i przygotowań do Bożego Narodzenia (25-26 grudnia). Wigilię spędza się w gronie najbliższych, dekoruje się choinkę, obdarowuje prezentami i śpiewa kolędy. Tydzień później niezwykle uroczyście obchodzi się Sylwestra i zbliżający się Nowy Rok. W ostatnie dni karnawału organizowana jest huczna maskarada – zwyczaj zachowany wśród grupy etnicznej Sokaców, zamieszkujących okręg Mochacz – pełna muzyki ludowej, parad i tańców.

Imprezy cykliczne

Na Węgrzech przez cały rok odbywają się także liczne imprezy cykliczne o międzynarodowej renomie i charakterze, m.in. Budapeszteński Festiwal Wiosenny, Dni Jeździeckie w Hortobágy, Winobranie w Eger, Soprońskie Dni Muzyki Dawnej, Międzynarodowy Turniej Tańca Savaria w Szombathely, Budapeszteński Jesienny Festiwal Artystyczny, Festiwal Teatrów Ulicznych w Köszeg, Festiwal Letni w Budapeszcie, Letni Festiwal Kulturalny w Győr.Węgry - miasta

Budapeszt Debreczyn Holloko Miszkolc Pecz Szeged Tokaj


Węgry - co warto wiedziećWęgry - Wino pod Wzgórzem Zamkowym Wino pod Wzgórzem Zamkowym
W samym sercu Budapesztu, pod Wzgórzem Zamkowym, rozpościera się ogromne, ...
Węgry - Ciekawostki o Węgrzech Ciekawostki o Węgrzech
Jezioro Balaton na Węgrzech jest największym w kraju i jednym z większych ...
Węgry - Tradycje na Węgrzech Tradycje na Węgrzech
Węgierskie tradycje dzielą się na zimowe, letnie i związane z …. ...
Węgry - Kuchnia węgierska Kuchnia węgierska
Węgierska kuchnia słynie z niepowtarzalnego smaku – czosnek, cebula a przede ...
Węgry - Co warto zobaczyć na Węgrzech Co warto zobaczyć na Węgrzech
Węgry są krajem rozwiniętym turystycznie nie tylko z uwagi na ciekawą ...
Węgry - Węgry mapa Węgry mapa
Węgry - Węgry służba zdrowia Węgry służba zdrowia
Stan węgierskiej służby zdrowia jest porównywalny ze standardami polskimi. ...
Węgry - Godziny pracy na Węgrzech Godziny pracy na Węgrzech
Urzędy (w tym większość banków) pracują od poniedziałku do czwartku w godz. ...
Węgry - Węgry bezpieczeństwo Węgry bezpieczeństwo
Węgry nie są ani mniej, ani bardziej bezpieczne niż inne państwa ...

Węgry święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies